Niemcy na peryferiach Europy. Wędrówki przez Litwę, Spisz i brzegiem Morza Czarnego
Pasjonująca, a zarazem bolesna opowieść o zapomnianych niemieckich mniejszościach, po dziś dzień żyjących na krańcach europejskiego świata. "Wytrawna lektura dla miłośników poplątanych sielankowo-tragicznych losów Europy Środkowej i Wschodniej. Gość z Austrii, jak siebie nazywa Karl-Markus Gauß,...
show more
Pasjonująca, a zarazem bolesna opowieść o zapomnianych niemieckich mniejszościach, po dziś dzień żyjących na krańcach europejskiego świata.
"Wytrawna lektura dla miłośników poplątanych sielankowo-tragicznych losów Europy Środkowej i Wschodniej. Gość z Austrii, jak siebie nazywa Karl-Markus Gauß, szuka ostatnich Niemców, nie-Niemców, którzy żyją, wegetują lub czekają na nowe życie w krajach sąsiadujących z Polską - na Litwie, Słowacji i Ukrainie. Prawie wszystkim dwudziesty wiek wystawił słony rachunek, prawie wszyscy to "rozbitkowie potwornych wędrówek ludów". Szczególnie intrygująca jest opowieść litewska. Zaskoczy, zdenerwuje, zaintryguje i Litwinów, i Polaków. Pierwszym stawia wiele trudnych pytań, drugich właściwie pomija."
Jerzy Haszczyński
"Niemców na peryferiach Europy czyta się jak wielogłos na temat zupełnej życiowej beznadziei, jednej wielkiej sytuacji bez wyjścia."
Eva-Elisabeth Fischer, "Süddeutsche Zeitung"
"Podróże Gaussa nie są sentymentalne; prowadzą do zranionej duszy Europy. Raphael Krüger, "Deutschlandradio"
Mało kto pisze o mało znanej Europie, o mniejszościach i małych językach, o ludziach na peryferiach, z taką głęboką wiedzą, a jednocześnie tak ciepło i czule jak Karl-Markus Gauß."
Martin Pollack
show less