logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Non stop - Brian W. Aldiss, Maciej Raginiak
Non stop
by: (author) (author)
4.00 20
Plemię Roya Complaina liczy dziewięciuset ludzi żyjących w miejscu zwanym Kwaterami. Wokół pleni się bujna roślinność, pełno w niej owadów i zdziczałych zwierząt. Przez tę dżunglę przemieszczają się powoli inne plemiona, eksploatując pomieszczenia opuszczone kiedyś przez Gigantów. Gdzieś daleko... show more
Plemię Roya Complaina liczy dziewięciuset ludzi żyjących w miejscu zwanym Kwaterami. Wokół pleni się bujna roślinność, pełno w niej owadów i zdziczałych zwierząt. Przez tę dżunglę przemieszczają się powoli inne plemiona, eksploatując pomieszczenia opuszczone kiedyś przez Gigantów.
Gdzieś daleko od nich żyją potężni Ludzie z Dziobu. Lepiej ich nie spotkać na swej drodze. Podobnie jak mutantów czy legendarnych Obcych.
Legendy mówią też o tym, że wszystkie Kwatery i Pokłady zamknięte są w pojemniku zwanym statkiem, a ten przemierza wielką pustkę z jednego świata do drugiego.
Władze traktują te plotki jako brednie rozpowszechniane przez obłąkanych kapłanów. A jak jest naprawdę? Roy Complain wyrusza w odyseję, która doprowadzi go do wiedzy, która okaże się bardziej przerażajaca od prawd kapłanów.
show less
Format: hardcover
ISBN: 9788389951700
Publisher: Solaris
Pages no: 280
Edition language: Polski
Series: SF Masterworks
Bookstores:
Community Reviews
Farnaz
Farnaz rated it
5.0 Non-Stop
The giant ship is sent to colonize a planet Procyon V. During the ship’s approach to the planet, something has happened. A new form disease, A Nine Days Ague derived from the planet killed a lot of people in the ship. The crew and inhabitants decided to turn back to the Earth. It took more than twen...
Short Rambling Reviews
Short Rambling Reviews rated it
5.0 Non-Stop
Brilliant piece of sci-fi writing
Tower of Iron Will
Tower of Iron Will rated it
5.0
More fun than I thought it would be. A generational spaceship saga in which the descendants of the original crew have reverted to savagery. Some surprising twists and interesting speculations on religion and psychology.
Manny Rayner's book reviews
Manny Rayner's book reviews rated it
3.0
One of those multi-generation starship stories, quite good. But there have been so many rip-offs...
Other editions (2)
Books by Brian W. Aldiss
Books by Maciej Raginiak
On shelves
Share this Book
Need help?