logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Pieśń Salomonowa - Toni Morrison
Pieśń Salomonowa
by: (author)
4.67 15
Toni Morrison, amerykańska pisarka murzyńska, urodziła się w Lorain, stan Ohio, ukończyła Howard University. Przez kilkanaście lat pracowała w wydawnictwie Random House, jednocześnie wykładając literaturę angielską w różnych uniwersytetach i college’ach amerykańskich. Już pierwsza powieść Toni... show more
Toni Morrison, amerykańska pisarka murzyńska, urodziła się w Lorain, stan Ohio, ukończyła Howard University. Przez kilkanaście lat pracowała w wydawnictwie Random House, jednocześnie wykładając literaturę angielską w różnych uniwersytetach i college’ach amerykańskich.

Już pierwsza powieść Toni Morrison, "The Bluest Eye" (1970), przyniosła jej rozgłos, następna, "Sula" (1973), ugruntowała jej pozycję pisarską, a "Pieśń Salomonowa" (Song of Solomon, 1977) wzbudziła prawdziwy entuzjazm. Toni Morrison otrzymała wiele nagród literackich, jej książki zostały przełożone na kilkanaście języków, a krytycy w swoich ocenach porównują ją z Richardem Wrightem.

"Pieśń Salomonowa" to napisana piękną, poetycką prozą opowieść o świecie murzyńskim w Ameryce, opowieść, w której nie pojawia się ani jeden biały bohater. Pokazane są w niej losy tylko jednej rodziny, ale na przestrzeni czterech pokoleń, obejmujące co najmniej stulecie historii amerykańskich Murzynów. Żywy, pełen realizmu obraz współczesnego świata przeplata się tu ze starym światem, z jego mistyką, czarem i specyficzną mądrością, a brutalna rzeczywistość z legendarno-baśniowym nastrojem.

[Czytelnik, 1980]  

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=3051 [okładka]
show less
Format: papier
ISBN: 8307002796
Publisher: Czytelnik
Pages no: 422
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
literatura sautée
literatura sautée rated it
5.0
Trzecia powieść Toni Morrison z 1977 roku to książka, w której realizm łączy się z mitem, wnikliwa analiza czarnoskórych społeczności na północy i na południu USA przeplata się z aluzjami biblijnymi, a kluczem do historii rodu Macona Nieboszczyka jest piosenka-wyliczanka śpiewana przez czarnoskóre d...
Other editions (1)
Books by Toni Morrison
On shelves
Share this Book
Need help?