logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Pod prąd. Rozmowy z Costanzo Costantinim - Constanzo Constantini, Balthus, Jan Maria Kłoczowski
Pod prąd. Rozmowy z Costanzo Costantinim
by: (author) (author) (translator)
2.00 5
Książka kreśląca raczej prywatny portret artysty. Właściwie jest to nie tyle wywiad, ile rozmowa dobrych znajomych. Panowie wymieniają poglądy, swobodnie przechodzą od tematów ogólnych do na pozór mało ważnych szczegółów, odbiegają od głównej linii dialogu, by snuć najrozmaitsze dygresje.... show more
Książka kreśląca raczej prywatny portret artysty. Właściwie jest to nie tyle wywiad, ile rozmowa dobrych znajomych. Panowie wymieniają poglądy, swobodnie przechodzą od tematów ogólnych do na pozór mało ważnych szczegółów, odbiegają od głównej linii dialogu, by snuć najrozmaitsze dygresje. Costantini jednak doskonale panuje nad całym materiałem i czytelnik otrzymuje mnóstwo uporządkowanych chronologicznie informacji. Dowiaduje się zatem o skomplikowanych losach rodziny Kłossowskich, o duchowych nauczycielach artysty, o jego przyjaciołach, wśród których nie zabrakło wielkich mistrzów literatury, sztuki, teatru i filmu. Blisko dziewięćdziesięcioletni artysta z humorem opowiada o problemach, którym musiał stawić czoło jako dyrektor Akademii Francuskiej w Rzymie (m.in. w trakcie remontu jej siedziby, Villa Medici) oraz jako właściciel posiadłości Grand Chalet, której przywrócił dawną świetność. Wyjaśnia też okoliczności powstania konkretnych dzieł.

Dopełnieniem rozmowy jest posłowie Jana Michalskiego, który przyjaźnił się z Balthusem w ostatnich latach jego życia. Prywatne spotkania i często bardzo osobiste rozmowy (m.in. na temat polskich korzeni rodziny Kłossowskich) pozwoliły pogłębić wizerunek artysty zaprezentowany przez Costantiniego.
show less
Format: paperback
ISBN: 9788373920569 (8373920560)
Publisher: Noir sur Blanc
Pages no: 200
Edition language: Polski
Category:
Biography
Bookstores:
Books by Balthus
Books by Constanzo Constantini
Books by Jan Maria Kłoczowski
On shelves
Share this Book
Need help?