Porozumienie bez przemocy. O języku serca
Porozumienie bez przemocy jest zapomnianym językiem ludzkości – mową ludzi, którzy troszczą się o siebie wzajemnie i pragną żyć w harmonii. Za pomocą anegdot, przykładów i pokazowych dialogów doktor Rosenberg demonstruje, jak w życiu codziennym można rozstrzygać problemy, które biorą się z...
show more
Porozumienie bez przemocy jest zapomnianym językiem ludzkości – mową ludzi, którzy troszczą się o siebie wzajemnie i pragną żyć w harmonii. Za pomocą anegdot, przykładów i pokazowych dialogów doktor Rosenberg demonstruje, jak w życiu codziennym można rozstrzygać problemy, które biorą się z nieumiejętnego porozumiewania.
Marshall B. Rosenberg doktor psychologii z USA w trakcie swojej wieloletniej praktyki terapeutycznej opracował metodę, która adresowana jest do wszystkich; polityków, nauczycieli, lekarzy, rodziców, dzieci, terapeutów, personelu więziennego itp... Metodę tę dr Rosenberg nazwał „komunikacją bez przemocy” i propaguje ją w wielu krajach, prowadząc warsztaty i wykłady, a także uczestnicząc w negocjacjach, tam gdzie konflikt wydaje się nie do zażegnania. Odmienność tej metody polega na przeciwstawieniu języka szakala – jakim przywykliśmy porozumiewać się na co dzień od pokoleń, pełnego ocen i inwektyw, językowi żyrafy – płynącemu z serca czyli pełnemu współodczuwania. Żyrafa stała się symbolem tej metody, ponieważ jest ssakiem o największym sercu w proporcji do masy ciała a serce to symbol empatii. Aby opanować język żyrafy należy uczciwie i wyczerpująco wypowiadać się bez elementów obwiniania i krytyki; przyjmować z empatią to, co komunikują nam inni, nawet jeżeli używają języka szakala. Książka ta nie jest gotową receptą na uzdrowienie naszych związków, czy naszego życia. Jest ona podręcznikiem, rodzajem elementarza, który pozwala nauczyć się nowego języka. Można czytać ją wiele razy, można sięgać do poszczególnych rozdziałów, kiedy mamy problem z komunikacją.
Drugie, rozszerzone wydanie książki zawiera cały nowy rozdział o empatii dla samego siebie oraz inne zmiany, które autor po czasie zaproponował.
„Kiedy badałem czynniki, od których zależy nasza umiejętność podtrzymywania w sobie współczucia, nagle uderzyła mnie kluczowa rola języka i sposobu w jaki posługujemy się słowami. Zdołałem od tej pory zdefiniować pewną szczególną postawę wobec porozumiewania się, która pozwala nam dawać z serca, ponieważ umożliwia każdemu człowiekowi nawiązywanie kontaktu z samym sobą i z innymi ludźmi , i to w taki sposób, że nasze wrodzone współczucie rozkwita. Postawę tę nazywam Porozumieniem Bez Przemocy, jest to nasz naturalnie współczujący stan jaki osiągamy, gdy przemoc ustąpiła już z naszego serca”.
show less