Psychologia w szkole nr 3(35) JESIEŃ 2012. Dobra komunikacja w szkole
Po przerwie, spowodowanej pewnymi roszadami w redakcji naszego pisma, wracamy do kursów on-line. Poprzednie dwie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że i ten zostanie życzliwie przyjęty, zwłaszcza że temat ważny i wbrew pozorom mało znany, obrosły mitami i często fałszywymi...
show more
Po przerwie, spowodowanej pewnymi roszadami w redakcji naszego pisma, wracamy do kursów on-line. Poprzednie dwie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Mamy nadzieję, że i ten zostanie życzliwie przyjęty, zwłaszcza że temat ważny i wbrew pozorom mało znany, obrosły mitami i często fałszywymi przeświadczeniami – asertywność. W kolejnych modułach kursu prowadząca go Aleksandra Teliszewska będzie wyjaśniać, czym jest asertywność, tłumaczyć, dlaczego jest tak ważna w pracy nauczyciela (i nie tylko) oraz pokazywać, jak z niej korzystać na co dzień. Szczegóły znajdą Państwo na stronach 88–89.
Kilka tekstów w tym zeszycie poświęcamy komunikacji. Kto jak kto, ale nauczyciele czasami aż za dobrze wiedzą, jak trudno nawiązać kontakt z uczniami czy ich rodzicami. Napotykają na mur milczenia, muszą znosić jawne lekceważenie, przełamywać bariery nieufności i lęku. Czasami, niestety, sami przyczyniają się do tych trudności komunikacyjnych. Szczególnie przydatny powinien okazać się tekst Karoliny Skarbek, pokazujący krok po kroku, jak rozmawiać z rodzicami.
Będziemy często wracać do problematyki dotyczącej komunikacji w szkole. Od umiejętności przekazywania własnych myśli, artykułowania poleceń i uważnego słuchania drugiej strony zaczyna się bowiem budowanie wzajemnego zaufania i dobrej atmosfery w szkole. A na cały rok szkolny życzymy Państwu wiele wzajemnego szacunku i zrozumienia.
źródło opisu: http://www.psychologiawszkole.pl/o,602,Na_jesien_specjalnie.html
źródło okładki: http://www.psychologiawszkole.pl/data/Oferta/Zdjecia/147_o.jpg
show less