logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Rachuba świata - Daniel Kehlmann
Rachuba świata
by: (author)
800 000 egzemplarzy sprzedane w Niemczech Akcja bestsellerowej powieści Daniela Kehlmanna rozgrywa się na przełomie wieków XVIII i XIX. Żyją jeszcze myśliciele oświecenia, wchodzą w modę loty balonem i spirytyzm, nadciąga wiek pary i elektryczności. Na oczach czytelnika Goethe broni teorii o... show more
800 000 egzemplarzy sprzedane w Niemczech

Akcja bestsellerowej powieści Daniela Kehlmanna rozgrywa się na przełomie wieków XVIII i XIX. Żyją jeszcze myśliciele oświecenia, wchodzą w modę loty balonem i spirytyzm, nadciąga wiek pary i elektryczności.
Na oczach czytelnika Goethe broni teorii o zimnym wnętrzu ziemi, a powstająca siedziba prezydentów USA malowana jest na biało. Jednocześnie powstają pierwsze zdjęcia dagerotypowe i prototyp telegrafu. Europą wstrząsają wojny napoleońskie i ruchy wolnościowe, w Ameryce powstają nowe państwa.
W tym samym czasie przyrodnik Alexander von Humboldt podejmuje słynną ekspedycję do Ameryki Łacińskiej, zaś ?książę matematyków?, Carl Friedrich Gauss, w czterech ścianach odbywa podróże do granic wiedzy. Kehlmann opisuje pełne przygód wyprawy badawcze Humboldta do Ameryki Łacińskiej i Rosji, samotne zmagania domatora Gaussa z wielkimi pytaniami nauk ścisłych, a także życie osobiste obu bohaterów. Przekonująco, żywo i z finezją przedstawia życie i epokę obu tych uczonych.
Ta mądra, zabawna, wciągająca powieść zachęca do namysłu nad niedawną przeszłością kultury zachodniej,
a także nad tym, jak dalece można wymierzyć świat i go zrozumieć. Czy umiemy przewidzieć zdarzenia prywatne lub historyczne i dzięki rozwojowi cywilizacji chronić siebie i innych od przeciwności losu?

Kehlmann nie interpretuje, ale opowiada. Zamiast zmierzać do określonej puenty, nieustannie ukazuje komizm poszczególnych sytuacji. To książka przywołująca postaci historyczne, a przy tym aktualna. Dojrzałe, ?późne? dzieło młodego pisarza, genialny figiel.
?Frankfurter Rundschau?

Powieść o niemieckim oświeceniu, które wyrusza w świat, o ślepej wierze w rozum, o przywidzeniach i obsesjach, o pomiarach świata dokonywanych w umyśle i w rzeczywistości.
?Frankfurter Allgemeine Zeitung?

Można to przeczytać jak leciutko napisaną powieść filozoficzną. Albo jak książkę, która po lekturze zaprasza do dalszego studiowania.
?Lyrikwelt?

Głębia dorównuje w tej powieści temperamentowi pisarskiemu.
?The News & Observer?


Daniel Kehlmann (ur. 1975), prozaik i krytyk literacki, z wykształcenia filozof i literaturoznawca; wykładał poetykę na uniwersytecie w Moguncji. Już jego pierwsza powieść, Beerholm przedstawia (1997, W.A.B. 2004), wyróżniona prestiżową Nagrodą im. Heinricha von Kleista, przyniosła mu entuzjastyczne recenzje i sukces rynkowy ? podobnie jak tom opowiadań Unter der Sonne (Pod słońcem, 2000) i następne powieści: Mahlers Zeit (Czas Mahlera, 1999), Der fernste Ort (Najdalsze miejsce, 2001) oraz Ich und Kaminski (Ja i Kaminski, 2003). Rachuba świata (2005) cieszy się niebywałym powodzeniem na świecie (w Niemczech ponad 800 tysięcy sprzedanych egzemplarzy). Na niemieckich listach bestsellerów prześcignęła nawet J.K. Rowling i Dana Browna. Doczekała się przekładów na kilkanaście języków.
show less
Format: papier
ISBN: 9788374143530
Publisher: W.A.B.
Pages no: 240
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Marinebuchbinder
Marinebuchbinder rated it
4.0 Schrulligkeit gewinnt
In irgendeinem Zusammenhang hat man die die Namen "Gauß" und "Humboldt" sicherlich schon gehört. Und vermutlich hat man dann nur sehr weise Wissenschaftler vor seinem inneren Auge gesehen. Mir ging es zumindest so. Jegliche Genies aus den vorangegangen Zeiten sind für mich immer anständige, weise un...
Lagraziana's Kalliopeion
Lagraziana's Kalliopeion rated it
3.5 Measuring the World by Daniel Kehlmann
Here's my latest review from my literature blog that I started past December. I hope that you'll enjoy reading it!
Lost in Books
Lost in Books rated it
2.0 Die Vermessung der Welt
2 - 2.5"Die Vermessung der Welt" ist eine fiktive Biographie über den Naturforscher Alexander von Humboldt und den Mathematiker Carl Friedrich Gauß. Anfangs abwechselnd werden Passagen aus deren Leben erzählt.Tja, soweit so gut. Aber richtig begeistern konnte mich das Buch leider nicht. Ich mochte d...
Awogfli - Bookcroc
Awogfli - Bookcroc rated it
4.0
Ein wunderschöner Roman über Gauß und Humboldt, der einem die Zeit der großen Dichter und Denker näherbringt und den eigentlich leeren Namen deutscher Genies aus dem Geschichtsunterricht wie Humboldt, Gauß, Kant, Goethe... Leben einhaucht und sie sehr sehr menschlich macht.
Books by Daniel Kehlmann
On shelves
Share this Book
Need help?