Rynek finansowy. Istota, instrumenty, funkcjonowanie
Obserwując ewolucję globalnego rynku finansowego, można zauważyć istotne zmiany zachodzące w zakresie zarządzania finansami, szczególnie firm europejskich. Wyraźnie wzrosło pozyskiwanie kapitałów z rynku papierów wartościowych, natomiast zmniejszyło się zainteresowanie finansowaniem bankowym....
show more
Obserwując ewolucję globalnego rynku finansowego, można zauważyć istotne zmiany zachodzące w zakresie zarządzania finansami, szczególnie firm europejskich. Wyraźnie wzrosło pozyskiwanie kapitałów z rynku papierów wartościowych, natomiast zmniejszyło się zainteresowanie finansowaniem bankowym. Oznacza to pewne ewoluowanie w kierunku modelu rynku amerykańskiego.
Wzrost znaczenia rynku papierów wartościowych jako źródła pozyskiwania kapitału dla firm jest ponadto widoczny w działaniach giełd papierów wartościowych, które uruchamiają specjalne segmenty przeznaczone dla mniejszych spółek. Jako przykład można tu wskazać giełdą londyńską oraz działania podjęte przez giełdę warszawską. Działania te mają na celu udrożnienie giełdy jako kanału bezpośredniego dostępu do rynku kapitałowego dla mniejszych spółek.
Jednocześnie wydaje się, że dzięki płynności dłużnych papierów wartościowych portfel inwestycji - szczególnie sektora bankowego - ulegnie większemu zdynamizowaniu na skutek zmiany dotychczasowej struktury aktywów. Nie można jednak nie dostrzegać niebezpieczeństw wynikających z silniejszego powiązania banków i uzależnienia ich wyników finansowych oraz płynności od kondycji rynku papierów wartościowych, co było już wyraźnie widoczne i dotkliwe dla wszystkich podmiotów (także banków) w okresie kryzysu finansowego. Dlatego też działy księgowości i finansów powinny się przygotować na nowe wyzwania z tym związane, np. globalizację, procesy gospodarcze wykraczają bowiem poza granice państw, a ułatwia to rozwinięty rynek finansowy.
Rachunkowość przez wieki zawsze była ściśle powiązana z praktyką gospodarczą i wsłuchiwała się w jej potrzeby. Wyzwanie dla współczesnej rachunkowości stanowią obszary, które hasłowo można określić jako: rachunkowość ryzyka oraz rachunkowość instrumentów finansowych, w tym instrumentów pochodnych. Zagadnienia te są również poruszone w niniejszej książce.
Zmiany dokonujące się w obszarze zarządzania finansami skutkują dalszym wzrostem znaczenia rachunkowości i podniesieniem wymagań w zakresie dostarczania szybkiej, pełnej i adekwatnej informacji na temat procesów gospodarowania. Rola rachunkowości wzrastała na przestrzeni wieków wraz z postępującym procesem wymiany dóbr oraz postępem tcchniczno-technolo-gicznym. Przed księgowością, a następnie nauką o rachunkowości, stawiano coraz to nowe wyzwania, którym starała się ona sprostać. W rezultacie rachunkowość stała się niekwestionowanym międzynarodowym środkiem przekazu informacji gospodarczej.
Odbiorcy danych dostarczanych przez rachunkowość wymagają takich informacji, które pozwolą uzyskać prawdziwy i rzetelny obraz danego podmiotu. Dlatego tak istotne jest zrozumienie zasad, na podstawie których działają instrumenty finansowe, aby następnie właściwie je wycenić i zaprezentować w sprawozdaniu finansowym. Rachunkowość musi więc podążać za rozwojem zarówno rynku finansowego, jak i wachlarza instrumentów finansowych, aby sprostać ambitnym zadaniom dostarczania informacji o rzeczywistej kondycji finansowej podmiotu oraz o ryzyku prowadzonych operacji.
O tym, jak skomplikowana to materia, świadczyć może chociażby fakt, że instrumentom finansowym poświęcono aż dwa Międzynarodowe Standardy Rachunkowości: nr 32 i 39 oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej nr 7 i 9. Jednak, aby zrozumieć istotę zawartych w nich regulacji, konieczna jest przynajmniej podstawowa wiedza o istocie rynku finansowego - instrumentach i instytucjach tworzących ten rynek i funkcjonujących na nim. Tym właśnie zagadnieniom poświęcona jest niniejsza książka. Dopiero po przyswojeniu pewnych wiadomości z zakresu rynku finansowego, możliwe będzie wnikliwe zagłębienie się w odpowiednie regulacje krajowe oraz międzynarodowe z tego zakresu, świadome kształtowanie relacji z bankami, a także podjęcie decyzji o ewentualnym upublicznieniu spółki.
źródło opisu: http://www.naukowa.pl/Ksiazki/rynek-finansowy-isto...(?)
źródło okładki: http://www.profit24.pl
show less