logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Sołdat - Nikołaj Nikulin
Sołdat
by: (author)
4.00 20
Szlak Leningrad–Berlin w odważnej, pozbawionej autocenzury relacji żołnierza Armii Czerwonej Opowieść Nikołaja Nikulina, wcielonego do wojska w 1941, który jako jeden z nielicznych sowieckich żołnierzy przeszedł cały szlak bojowy. Został odznaczony za bohaterstwo, jednak jego wspomnienia... show more
Szlak Leningrad–Berlin w odważnej, pozbawionej autocenzury relacji żołnierza Armii Czerwonej
Opowieść Nikołaja Nikulina, wcielonego do wojska w 1941, który jako jeden z nielicznych sowieckich żołnierzy przeszedł cały szlak bojowy. Został odznaczony za bohaterstwo, jednak jego wspomnienia odzierają frontowe przeżycia z heroizmu, burząc mit wielkiej wojny ojczyźnianej. Nikulin otwarcie przyznaje się do potwornego strachu, opisuje głód, śmierć i okrucieństwo czerwonoarmistów. Demaskuje głupotę i cynizm dowodzących, a także bezwzględność sowieckiej machiny wojennej.
Publikacja tej relacji możliwa była dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego, jej wcześniejsze upublicznienie groziłoby Autorowi łagrem.

Pułkownik wie, że atak nie ma sensu, że jedynie padną kolejne trupy. […] Jednak pułkownik wykonuje rozkaz i pędzi ludzi do ataku. Jeśli ma sumienie, sam idzie w bój i ginie. […] Jest im znana tylko jedna taktyka – napierać masą ciał. Ktoś w końcu zabije Niemca.  

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2013
źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/718/soldat
show less
Format: papier
ISBN: 9788377052310
Publisher: Dom Wydawniczy PWN
Pages no: 320
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Czytelnia don Hestiana
Czytelnia don Hestiana rated it
4.0
O kurczę, wiedziałem przecież, że b.dużo ruskich zginęło na wojnie, że syf, bieda i patologia. Ale to były tylko liczby albo ogólne stwierdzenia. A tutaj mamy tak do bólu prosto kawa na ławe jak to wyglądało z punktu widzenia szeregowego żołnierza. Przemawia do szpiku kości. Wartościowa pozycja !
Books by Nikołaj Nikulin
On shelves
Share this Book
Need help?