logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Discussion: Cykle i serie
posts: 15 views: 378 last post: 9 years ago
created by: EpidermaS
back to group
Brakuje mi na booklikes miejsca, w którym mogłabym zobaczyć czytane przeze mnie cykle (lista wygenerowana automatycznie na podstawie książek, które dodałam na półki). Byłoby świetnie, gdyby obok nazwy cyklu było procentowo podane, jaka część całego cyklu już za mną. :)

Mam wrażenie, że obecna organizacja cykli i serii nic nie wnosi do bieżącego korzystania z serwisu... Jeśli się mylę i gdzieś już zastosowano opisane przeze mnie powyżej rozwiązanie, a ja się jeszcze do niego nie dokopałam, to przepraszam. :)
@EpidermaS: strony serii jak najbardziej się pojawią w serwisie, a pomysł z progresem w serii bardzo nam się podoba i został włączony do naszego planu rozwoju. Dziękujemy :-)

@Skryba Kojota: Jesteśmy wdzięczni za każdą uwagę, nawet tę najkrytyczniejszą. Rozumiemy, że częściowo nie spełniliśmy twoich oczekiwań, jednak nasz zapał jest niezmiennie wielki, a głowa pełna pomysłów, które pchają nas do przodu i pokazują pola, gdzie nasze działania powinny być rozwinięte i poprawione.

Projekt BookLikes od samego początku był globalny i wielojęzyczny, w żadnym wypadku nie dyskryminujemy czytelników i uczestników BookLikes, czy to polskich czytelnikach czy recenzentów z innych stref geograficznych, a wspomnienie o dyskryminacji wydaje się tu być nadużyciem. Dziś uczestnicy BookLikes i czytelnicy blogów to osoby ze wszystkich kontynentów i język angielski to język, który pozwala nam na dotarcie do szerokiego grona odbiorców z rożnych zakątków świata. Obecnie blog firmowy jest w języku angielskim, ale nie wykluczamy dodania innych wersji językowych. Jednak pilnujemy i bardzo nam na tym zależy, aby sam serwis, jak i informacje o nowościach były dostępne i wysyłane do uczestników w językach ich wersji serwisu: angielskiej, polskiej i niemieckiej.

Co do aplikacji, to jest ona w planach, nasz CEO szerzej o tym pisał na swoim blogu: http://dawidpiaskowski.com/post/1051249/booklikes-future-and-the-mobile-app. Zależy nam przede wszystkim na jakości i funkcjonalności wszystkich naszych produktów i usług oraz na zadowoleniu naszych użytkowników. Nie chcemy zatem prezentować czegoś niepełnego i nie w pełni funkcjonalnego, jak również nie chcemy rezygnować z rozwoju serwisu i coczwartkowych nowości, bo mamy jeszcze nie jedną naprawdę ciekawą rzecz do pokazania na BookLikes. Rozumiemy jednak, jak ważny jest dostęp do BL na urządzeniach mobilnych (zwłaszcza w dzisiejszych mobilnych czasach), stąd plan zaprezentowania responsywnego designu przed planowaną aplikacją.

Jeżeli chodzi o raporty i poprawę katalogu, to możemy cię zapewnić, że każdy raport jest dostarczany zarówno do nas, jak i do bibliotekarzy na BookLikes, wszystkie raporty są skrzętnie sprawdzane, poprawiane, książki uzupełniane, a dane autorów uaktualniane. Katalog na BookLikes to nie byle co, to ogromna wielojęzyczna baza danych z aktywnymi połączeniami kilku wersji językowych. Wszelkie prace są prowadzone z ogromną uwagą i stąd bywają także czasochłonne, bo każda zmiana ma bezpośredni wpływ na to, co jest prezentowane na półkach i blogach naszych użytkowników. Jesteśmy również pod ogromnym wrażeniem zaangażowania czytelników BookLikes, którzy tak aktywnie i chętnie pomagają nam we wszelkich pracach, proponują świetne rozwiązania i pomysły do zrealizowania. To naprawdę niezwykłe i daje nam porządnego pozytywnego kopa do dalszego działania i rozwoju.

Kategorie książek, czyli tagi tematyczne to rozwiązanie, na które obecnie się zdecydowaliśmy, gdyż pozwala na szersze pole manewry przy specyfikacji książki, zwłaszcza tematyczne oraz łączenie gatunków, które obecnie jest coraz bardziej widoczne. Wiemy, że to podejście nie jest popularne w Polsce, gdzie kategorie książek są rozumiane raczej w sztywnych ramach, jednak nasze kategorie to nie gatunki, a tematyczne kategorie często pomagają czytelnikom w zorientowaniu się czy dana książka jest dla nich czy nie. Jeżeli ktoś nie chce dodawać wielu kategorii, może się ograniczyć do tych najogólniejszych, np samej Fantasy. Obecnie pracujemy również nad ich bardziej komfortowym prezentowaniem i wyświetlaniem, zarówno kategorii, jak i danych książkowych.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy twoje wątpliwości. Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiamy ciepło i słonecznie życząc wszystkiego wspaniałego w światowym dniu książki! :)
Reply to post #5 (show post):

To ucieszy cię wiadomość, że pracujemy nad systemem powiadomień, które będą wypływać z panelu bibliotekarzy. Co do kategorii, to tak jak wspomnieliśmy nie są to gatunki sensu stricte, stąd ich inna charakterystyka, sposób prezentowania i rozszerzona tematyka.
Pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze odnośnie cykli i serii, a przede wszystkim odnieść się do pierwszego zdania we wpisie #3 .

Serie i cykle to zupełnie co innego. Możemy oczywiście wymyślać jakieś inne nazwy na użytek BL, ale to niepotrzebne wyważanie otwartych drzwi.

Serie, czy inaczej serie wydawnicze, to nazwa używana i w księgarniach i w bibliotekach i w miarę oczywista dla wszystkich czytających. Otóż to serii bardzo nam brakuje tu na BL, bo one wielu czytelnikom znakomicie podpowiadają co chcieliby przeczytać. Seria którą znamy i lubimy daje jakąś gwarancję, że książka trafi w nasze gusty Niezależnie od samego faktu prawidłowego opisu książki. Mówienie o progresji w przypadku serii wydawniczych to chyba trochę bez sensu. Czy ktoś wie ile książek wydano w, powiedzmy, jednej z najstarszych polskich serii wydawniczych czyli Czytelnikowskiej „Nike”?

Cykle na BL są, fajnie się wyświetlają i można oczywiście myśleć o dodawaniu do nich kolejnych możliwości jak właśnie strona całego cyklu, albo wyświetlanie jaki procent cyklu jest już za nami.

Ale niezależnie od tego jakie nowe ułatwienia i funkcje zostaną wprowadzone to cykle i serie nadal będą czym innym.
Reply to post #2 (show post):

@Skryba Kojota

Mogę tylko zapewnić, że odkąd wprowadzono tu funkcję bibliotekarzy wszystkie zgłoszone przez Ciebie poprawki zostały sprawdzone i wprowadzone. Zatwierdzone zmiany nie wracają w żaden sposób do wprowadzającego. Podobno odrzucone wracają, ale nie wiem jak to dokładnie działa.

Zrób jakąś bezsensowną poprawkę, ja ją odrzucę, to będziemy miały mały trening jak to działa ;-))
Reply to post #3 (show post):

Kategorie, tagi, klasyfikacje. To chyba najbardziej doskwiera użytkownikom. Rozwiązanie tu wprowadzone mnie również zupełnie nie odpowiada, uważam je za mylące i wprowadzające straszny chaos. Ale OK, można i tak. Rozumiem, że nie będziecie trzymać się ogólnie przyjętych w świecie systemów klasyfikacji tylko będziemy się męczyć z jakimiś dziwnymi nazwami. Można i tak.

Ale jedno się tu nie zgadza. Po niedługim czasie korzystania z BL widać, że w j. angielskim tych kategorii jest znacznie więcej (co daje możliwość lepszego opisu książki) a nam w wersji polskiej nie wyświetlają się one w rozwijalnej liście. Dlaczego?

Mam też wrażenie, że wersji angielskiej użytkownicy mają możliwość dodawania nowych kategorii, czyli rzeczywiście działa to jak takie tagi tematyczne. No to dobrze by było, żebyśmy i po polsku mieli taką możliwość.

Dorzucę tu jeszcze jedną uwagę. Wiele kategorii powtarza się, w jakiś sposób dubluje opis książki, wiele się wyklucza (jak opisuje Skryba Kojota), książka nie może należeć do kilku prawie się wykluczających się kategorii ale jednocześnie jest wiele takich książek których w żaden sposób nie da się przypisać do żadnej z możliwych kategorii. Po prostu brak sensownego opisu.
Reply to post #7 (show post):

Co do cykli serii to jesteśmy winni wyjaśnienie. Przepraszamy, terminologia się nam przemieszała, oczywiście, gdy pisaliśmy o serii i progresie w serii mieliśmy na myśli cykle ;-) Przepraszamy za niepotrzebne zamieszanie.

Obecnie pracujemy też nad rozwiązaniem dodania pola serii wydawniczej do formularza edycji.
Reply to post #8 (show post):

Jeżeli chodzi o adnotacje dotyczące edycji książek, to prace nad możliwością wysyłania wiadomości do osoby wprowadzającej zmiany przez bibliotekarza właśnie trwają. Na dzień dzisiejszy taka informacja nie jest wysyłana.
Reply to post #9 (show post):

Tak jak wspomnieliśmy, wiemy, że nasze podejście nie jest standardowe jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko rynek polski, staramy się być alternatywą w sposobie działania i funkcjonowania z nowymi rozwiązaniami, które nie są obce na rynkach zagranicznych. Oczywiście wszelkie sugestie bierzemy pod uwagę, możemy również zapewnić, że poprawki są i będą wprowadzane zarówno do katalogu książek, jak i innych elementów serwisu, aby żaden element nie był mylący na czytelników na BL. Co do możliwości dodawania nowych kategorii, to takie same funkcjonalności są dostępna dla wszystkich uczestników niezależnie od wersji językowej; obecnie dodawanie nowych kategorii jest niedostępne na BookLikes.
Reply to post #12 (show post):

Być może dodawanie nowych kategorii jest zablokowane ale z pewnością tych angielskich które się wyświetlają przy książkach jest nieporównywalnie więcej niż tych które możemy wybrać z rozwijalnej listy podczas dodawania nowej książki.

Może w takim razie założyć nowy wątek w dyskusji gdzie będziemy zgłaszać kategorie wg nas potrzebne. Co nie znaczy, że każda musi być wprowadzona.

Pierwsze z brzegu co przychodzi mi do głowy to ARCHITEKTURA, obecnie jest chyba moda na książki popularyzatorskie z tej dziedziny i tego na pewno brakuje. Ostatecznie można rozszerzyć istniejące SZTUKA, na SZTUKA I ARCHITEKTURA.
Reply to post #13 (show post):

Oczywiście. W miarę możliwości będziemy dodawać nowe kategorie. Taka lista będzie pomocna, architektura na pewno się pojawi, tak jak i wyświetlanie alfabetyczne co ułatwi przegląd i wybór kategorii.
O! Ta ostatnia zapowiedź (wyświetlanie alfabetyczne) jest po prostu cudowna ;-)

I dorzucę jeszcze muzykę oraz rozmowy/wywiady.
Reply to post #15 (show post):

W więc stało się, tutaj jest wątek do dodawania kategorii/tagów: http://booklikes.com/thread/1934/kategorie-dla-ksiazek . Dziękujemy za inicjatywę, i jak zawsze dobry pomysł :-)
Hej. :) Wracam do tematu - wiadomo już coś na temat tego progresu w obrębie cyklu/serii? Przy okazji - czy zwykli śmiertelnicy mają wgląd do Waszego planu rozwoju? ;)

Pozdrawiam!
Witam,

Pamiętamy o tym i bardzo dziękujemy za przypomnienie. Jest sporo pracy nad ulepszeniem BL, wiemy, że może to nieco potrwać, ale dotrzemy do każdego punktu.
Również jesteśmy zawsze otwarci na nowe pomysły od Was.
Także przepraszamy, że to zajmuje nam więcej czasu niżeli wczesniej planowano.

Pozdrawiamy,
BL
Need help?