logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Twierdza - Antoine de Saint-Exupéry
Twierdza
5.00 10
Twierdza jest ostatnią książką Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, który uważał ją za dzieło swego życia. Nie zdążył jednak jej ukończyć. Została wydana pośmiertnie w roku 1948. Jest to utwór wyłącznie medytacyjny, zawierający sumę doświadczeń i przemyśleń autora na temat nurtujących go problemów, a... show more
Twierdza jest ostatnią książką Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, który uważał ją za dzieło swego życia. Nie zdążył jednak jej ukończyć. Została wydana pośmiertnie w roku 1948. Jest to utwór wyłącznie medytacyjny, zawierający sumę doświadczeń i przemyśleń autora na temat nurtujących go problemów, a zwłaszcza relacji jednostki z sobą samą, społeczeństwem oraz Bogiem. Czerpiąc z tradycji i doświadczeń klasycznego humanizmu, Saint-Exupéry ukazuje tu najpełniej swoją filozofię stawania się i wzrastania człowieka, który rezygnuje z łatwej formy szczęścia, by osiągnąć wartości nieprzemijające i wypełnić swe powołanie do wielkości. Ten traktat moralny wzniosłością tematyki i muzycznością stylu przypomina wspaniałą prozę biblijną. Pisarz nadał książce formę utopii filozoficzno-społecznej: władca idealnego królestwa Berberów chce zbudować w sercu pustyni pewien społeczny ład, formę harmonijnej cywilizacji, w której jednostka - poprzez pracę oraz więzy ze światem i ludźmi - znalazłaby sprzyjający klimat do wydobycia z siebie wszystkich duchowych możliwości. Głównym celem władcy wznoszącego ową "twierdzę" jest więc człowiek, którego trzeba ukształtować, aby mógł stawić opór grożącym mu niebezpieczeństwom.  
show less
Format: papier
ISBN: 9788374956055
Publisher: Muza
Pages no: 688
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Światy z półki
Światy z półki rated it
5.0 Twierdza
Głęboka ksiażka filozoficzna. Akcja jest tu ledwo widoczna, ale autor postawił na swoje rozmyślania. I dobrze zrobił. Po raz pierwszy musiałam tak się nagłówkowac przy książce. Doszło nawet do tego, że rozważałam każdą myśl tu zawartą. Krótko mówiąc - cudo.
Other editions (3)
Books by Antoine de Saint-Exupéry
On shelves
Share this Book
Need help?