logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Zła krew - John Carreyrou
Zła krew
by: (author)
4.00 5
Historia jednej z największych mistyfikacji w historii Doliny Krzemowej, gdy biotechnologiczny start-up o nazwie Theranos, wymyślony przez Elizabeth Holmes, miał zrewolucjonizować rynek badań krwi. Udało się przekonać inwestorów, ale technologia nie działała… O tym już inwestorzy nie wiedzieli. ... show more
Historia jednej z największych mistyfikacji w historii Doliny Krzemowej, gdy biotechnologiczny start-up o nazwie Theranos, wymyślony przez Elizabeth Holmes, miał zrewolucjonizować rynek badań krwi. Udało się przekonać inwestorów, ale technologia nie działała… O tym już inwestorzy nie wiedzieli.

Autor, dwukrotny laureat nagrody Pulitzera, przeprowadził wnikliwe śledztwo dziennikarskie, by dotrzeć do prawdy o Theranosie.

Jedna z najlepszych książek 2018 roku według: NPR, „New York Times Book Review”, „Inc.”, „Time’a”, „Wall Street Journal” i „Washington Post”.

Porywająca historia ogromnego oszustwa, opowieść o ambicji i nieposkromionej pysze.

Założycielka i prezeska Theranos, Elizabeth Holmes, była powszechnie uważana za Steve’a Jobsa w spódnicy. Rzuciła studia, a jej firma miała w 2014 roku zrewolucjonizować przemysł medyczny dzięki maszynie, która znacznie usprawniłaby badanie krwi. Inwestorzy oszaleli: podczas kampanii finansowania wyceniono Theranosa na kwotę 9 miliardów dolarów, a wartość udziałów samej Holmes wynosiła 4,7 miliarda. Był tylko jeden problem: technologia nie działała.

Założenie technologiczne, które leżało u jego podstaw – że najważniejsze informacje zdrowotne można wyczytać z jednej kropli krwi przy użyciu przenośnego urządzenia – okazało się kłamstwem.

Pełna historia zapierającego dech w piersiach rozkwitu i równie szokującego upadku wartego kilka miliardów dolarów start-upu w dziedzinie biotechnologii. Relacja autorstwa nagradzanego dziennikarza, który jako pierwszy dotarł do sedna tej historii i opowiedział ją do końca, mimo nacisków ze strony charyzmatycznej założycielki i gróźb jej prawników.

Prawa do ekranizacji kupił Netflix – w roli głównej wystąpi Jennifer Lawrence.

„Opowieść o jednym z największych oszustw w Dolinie Krzemowej to nie do końca klasyk o chęci dorobienia się kosztem innych. Poznając historie pracowników Theranosa, widzimy, że ambicje Elizabeth Holmes sięgały dalej: ona walczyła o rząd dusz i pozycję legendy świata tech. Theranos miał być firmą-sektą ze ślepo oddanymi pracownikami. Przeszkodziła w tym słabość samego produktu i mocne charaktery tworzących go ludzi - to ich relacje są najmocniejszym punktem tego thrillera, który wydarzył się naprawdę”. - Karolina Wasielewska, girlsgonetech.pl, autorka książki reportażowej „Cyfrodziewczyny”

[źródło: marginesy.com.pl/sklep/produkt/133309/zla-krew]
show less
Format: ebook
ISBN: 9788366500808
Publisher: Marginesy
Pages no: 416
Edition language: Polski
Category:
Non Fiction
Bookstores:
Community Reviews
Cyfranek - Cyfrowe Czytanie
Cyfranek - Cyfrowe Czytanie rated it
4.0 Recenzja: Udawaj aż do skutku, czyli „Zła krew”
Marzenia nieźle się sprzedają. Któż by nie chciał zobaczyć świetlanej przyszłości tu i teraz? Albo przynajmniej jutro? Nie ma problemu, ktoś na pewno ma już w tej sprawie biznesplan. Gorzej, gdy marzenia trzeba zmaterializować... „Udawaj aż do skutku” to być może najważniejsze motto firm działającyc...
Books by John Carreyrou
On shelves
Share this Book
Need help?