logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Bal maskowy - Magda Szabó, Andrzej Sieroszewski
Bal maskowy
by: (author) (translator)
"To powieść dla młodzieży. W zimowej scenerii, obsypana płatkami śniegu, nastrojowa, familijna i trochę przestarzała, ale przecież przestarzałe książki też mają swój urok. Rok 1960, Budapeszt. To czasy, kiedy gimnazjalistki należały do Związku Młodzieży Komunistycznej i kiedy niektóre z... show more
"To powieść dla młodzieży. W zimowej scenerii, obsypana płatkami śniegu, nastrojowa, familijna i trochę przestarzała, ale przecież przestarzałe książki też mają swój urok.

Rok 1960, Budapeszt. To czasy, kiedy gimnazjalistki należały do Związku Młodzieży Komunistycznej i kiedy niektóre z nauczycielek gorszyły się tym, że dziewczęta będą bawić się razem z chłopcami.

Piętnastoletnia Kriszti wybiera się na bal maskowy. To będzie ważne wydarzenie w jej życiu, chce olśnić koleżanki swoim przebraniem, ale także rozmówić się z nauczycielką, która naruszyła jej prywatność i zachowała się nietaktownie.

Kriszti urodziła się wśród strzałów i bomb, jej mama to jeszcze jedna ofiara wojny. Mieszka tylko z babcią i tatą, który pracuje jako fotograf. Jej dom zawsze był ponury, odosobniony, nigdy się w nim nie śmiano.

Nasza mała sierotka - tak babcia przedstawiała ją nielicznym gościom. Kriszti niechętnie i rzadko chodziła do koleżanek, bo widok ich matek sprawiał jej ból.

W jej bliskich i w niej samej powoli zachodzą wewnętrzne przemiany. Fotograf zadaje sobie pytanie, czy na pewno dobrze wychowuje córkę, czy zmarła żona nie miałaby do niego pretensji o ubogie w radości dzieciństwo Kriszti, z kolei dziewczynka uświadamia sobie, że jest egoistką..." [Kaczątko]  

źródło opisu: opis autorski - Kaczątko
źródło okładki: zdjęcie autorskie
show less
Format: papier
ISBN: 8310081960
Publisher: Nasza Księgarnia
Pages no: 247
Edition language: Polski
Category:
Young Adult
Bookstores:
Books by Magda Szabó
Books by Andrzej Sieroszewski
On shelves
Share this Book
Need help?