logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania - Francis Scott Fitzgerald
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania
by: (author)
3.33 30
„Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu." To zdanie Marka Twaina zainspirowało Francisa Scotta Fitzgeralda do napisania Ciekawego przypadku Beniamina Buttona, ale autor Wielkiego Gatsby'ego przekuł... show more
„Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu."
To zdanie Marka Twaina zainspirowało Francisa Scotta Fitzgeralda do napisania Ciekawego przypadku Beniamina Buttona, ale autor Wielkiego Gatsby'ego przekuł pogodny aforyzm w humorystyczną, a zarazem metaforyczną wizję.

Rzeczywiście w klinice w Baltimore rodzi się - ku oburzeniu personelu i przerażeniu rodziców - siedemdziesięcioletni starzec. Jego życie będzie biegło wstecz. Beniamin Button będzie stawał się coraz młodszy.
Ale czas zawsze jest dla nas bezlitosny. Nieważne czy zaczyna się od właściwego początku. Zawsze prowadzi nieubłaganie do końca. I nic nie może go powstrzymać. Nawet miłość.To niezwykłe opowiadanie wydane w 1922 roku uznano je za arcydzieło gatunku. Już od końca lat 80. stało się wyzwaniem dla hollywoodzkich reżyserów, m.in. Stevena Spielberga i Rona Howarda. David Fincher, twórca przebojów Siedem, Gra, Podziemny krąg, Azyl, Zodiak, pracował nad filmem ponad dwa lata. Ciekawy przypadek Beniamina Buttona to jedyna ekranizacja prozy jednego z największych pisarzy amerykańskich XX wieku wymieniana jako pewny kandydat do Oscara, choć inne jego dzieła - Wielki Gatsby, Ostatni z wielkich, Czuła jest noc – również przenoszono na ekran.

Powieści i opowiadania Francisa Scotta Fitzgeralda są nieustannie wznawiane na całym świecie, a jego życie prywatne i burzliwe małżeństwo stanowią niewyczerpany temat dla historyków literatury, biografów, pisarzy i scenarzystów filmowych.

Ciekawy przypadek Beniamina Buttona i siedem innych opowiadań zawartych w tym zbiorze, wydanych po raz pierwszy w Polsce od 1981 roku, odzwierciedlają – jak cała twórczość pisarza – towarzyszącą mu nieprzerwanie tęsknotę za sukcesem, świadomość jego ulotności i gorzki smak niepowodzenia. A równocześnie są filozoficzną refleksją nad ludzkim losem i jego paradoksami.  

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2009
źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl
show less
Format: papier
ISBN: 9788324132737
Publisher: Wydawnictwo Amber
Pages no: 216
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Drobna uwaga. Na pewno umrzecie.
Drobna uwaga. Na pewno umrzecie. rated it
4.0 Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania
Opowiadania te są niesamowite. Rzucają na czytelnika urok - jesteś pod takim wrażeniem, że ciężko jest się otrząsnąć raz-dwa. Ale oczywiście zepsułam sobie zabawę oglądając najpierw ekranizację z Bradem Pittem i Cate Blanchett. Reżyser przeszedł samego siebie - z czegoś tak małego stworzyć tak wielk...
Other editions (2)
Books by F. Scott Fitzgerald
On shelves
Share this Book
Need help?