logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Czuła jest noc - Francis Scott Fitzgerald
Czuła jest noc
by: (author)
W powieści Fitzgeralda miłość jest losem i tajemnicą. Czasy wydają się prawie dzisiejsze. Samochody, jachty, Hollywood w tle, nowoczesna klinika podszyta psychoanalizą, zimowy rytuał nart, letni – śródziemnomorskiej plaży. I na tym eleganckim tle historia wielkiego uczucia, od przejmującego... show more
W powieści Fitzgeralda miłość jest losem i tajemnicą.
Czasy wydają się prawie dzisiejsze. Samochody, jachty, Hollywood w tle, nowoczesna klinika podszyta psychoanalizą, zimowy rytuał nart, letni – śródziemnomorskiej plaży. I na tym eleganckim tle historia wielkiego uczucia, od przejmującego początku przez rozkwit, po katastrofę serca.
A jednak! Nadal mamy samochody, narty, plaże, jeszcze chętniej zgłaszamy lekarzom niesprawności duszy, lecz coraz bardziej oddala się od nas pojecie losu, zastępowane przez wystawiane na stragan curriculum vitae. Z kolei pojęcie miłości rozbiera na czynniki pierwsze psychologia, socjologia i medycyna.
Wspominając książkę i autora chętnie powtarza się oklepane opinie o straconym powojennym pokoleniu lat dwudziestych XX wieku, o erze jazzu i Amerykanach w Paryżu. Niewiele dziś to znaczy. Ciekawsze za to, czy w naszych czasach – dalekich, a wciąż bliskich – mit miłości jako losu i tajemnicy, a więc miłości trudnej, może konkurować z wyobrażeniami XXI wieku, z jego poszukiwaniem psychicznej wygody?
Może na powieść Fitzgeralda – wydaną w nowym przekładzie – warto spojrzeć z tej strony?  

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2010
źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/
show less
Format: papier
ISBN: 9788373018846
Publisher: Dom Wydawniczy REBIS
Pages no: 383
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Drobna uwaga. Na pewno umrzecie.
Drobna uwaga. Na pewno umrzecie. rated it
2.0 Czuła jest noc
Przeczytałam więcej niż połowę i stwierdzam, że 'Czuła jest noc' nie jest dla mnie. I to nie z winy tłumaczenia, bo udało mi się uniknąć przekładu, wspomnianego tu przez czytelników, pana Brydaka. Mamy lata 20 XX wieku, panie w długich lśniących sukniach, panów we frakach, są bogate przyjęcia, zabaw...
Other editions (4)
Books by F. Scott Fitzgerald
On shelves
Share this Book
Need help?