logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Czesław Miłosz, Jan Błoński, Listy 1958-1997 - Adam Puchejda, Jan Błoński, Czesław Miłosz
Czesław Miłosz, Jan Błoński, Listy 1958-1997
by: (author) (author) (editor)
4.00 5
Poznają się zimą 1957 roku w Paryżu. Czesław Miłosz, późniejszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jest już emigrantem. Parę lat wcześniej „wybrał wolność”, po czym napisał głośny esej o zniewoleniu intelektualistów przez komunizm (Zniewolony umysł). Przede wszystkim jest jednak... show more
Poznają się zimą 1957 roku w Paryżu. Czesław Miłosz, późniejszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jest już emigrantem. Parę lat wcześniej „wybrał wolność”, po czym napisał głośny esej o zniewoleniu intelektualistów przez komunizm (Zniewolony umysł). Przede wszystkim jest jednak poetą, autorem Trzech zim, Ocalenia, Traktatu moralnego, obok Przybosia uznawanym za największego polskiego poetę tego okresu. Jan Błoński, niemal dwadzieścia lat młodszy, absolwent krakowskiej polonistyki i uczeń Kazimierza Wyki, przyjeżdża do Francji jako młody, bardzo dobrze zapowiadający się krytyk. W roku 1960 zostanie lektorem języka i kultury polskiej na paryskiej Sorbonie, a później będzie wielokrotnie gościł we Francji już jako profesor literatury.

To pierwsze spotkanie poety i krytyka zaowocuje trwającą ponad pół wieku przyjaźnią i zbiorem obszernych – publikowanych w tym tomie – listów, w których obaj prowadzą fascynujący dialog na temat przemian kultury XX wieku, polskości, poezji nowoczesnej, historii najnowszej czy miejsca literatury w powojennej rzeczywistości.
show less
Format: paperback
ISBN: 9788379081332
Publisher: słowo/obraz terytoria
Pages no: 352
Edition language: Polski
Category:
Biography
Bookstores:
Books by Jan Błoński
Books by Czesław Miłosz
Books by Adam Puchejda
On shelves
Share this Book
Need help?