logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Dialektyka negatywna - Theodor Adorno
Dialektyka negatywna
by: (author)
Jako metodę poznania, w opozycji do G.W.F. Hegla i K. Marksa, zaproponował "Dialektykę negatywną" , która dzięki odrzuceniu syntezy, a wraz z nią dominacji ogólnego nad szczególnym, pozwalała eksponować różnice i poszukiwać tego, co w poznawanym specyficzne i niepowtarzalne. Historię -... show more
Jako metodę poznania, w opozycji do G.W.F. Hegla i K. Marksa, zaproponował "Dialektykę negatywną" , która dzięki odrzuceniu syntezy, a wraz z nią dominacji ogólnego nad szczególnym, pozwalała eksponować różnice i poszukiwać tego, co w poznawanym specyficzne i niepowtarzalne.

Historię - stanowiącą jego zdaniem tylko moment przyrody, przełamujący ją, lecz zawarty w niej immanentnie - postrzegał jako dzieje narastającego konfliktu między zasadą panowania a dopuszczalnym stopniem wolności.

Stwierdzał, że wraz ze zwiększającymi się możliwościami sił wytwórczych, więc także z opanowywaniem przyrody, rośnie przemoc ludzi nad ludźmi i człowieka nad własną naturą - jednostka poddawana jest przymusowi ogółu i redukowana do cech dających się administracyjnie zinwentaryzować.

Bronił indywidualizmu myślenia, starając się również wskazać, jak pogodzić współczesną cywilizację z naturą.  

źródło opisu: http://portalwiedzy.onet.pl/44266,,,,adorno_theodo...(?)
źródło okładki: http://atylla.pl/item.php?id=131825
show less
Format: papier
ISBN: 8301054778
Publisher: P.W.N.
Pages no: 621
Edition language: Polski
Bookstores:
Books by Theodor Adorno
Share this Book
Need help?