logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię - Maria Janion, Kazimiera Szczuka
Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię
by: (author) (author)
5.00 10
Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia – mówi żywa legenda polskiej... show more
Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu.Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym „wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.  

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/janion...(?)
źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/janion...»
show less
Format: paperback
ISBN: 9788363855116
Publisher: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Pages no: 180
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Abdita
Abdita rated it
5.0 Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię
Świetna rozmowa. Nie przepadam za Kazimierą Szczuką ale tu, przyznaję, jej styl jakoś dobrze i ciekawie kontrastuje z bardzo jedna serio i w starym stylu wypowiedziami Pani Janion.
Books by Maria Janion
Books by Kazimiera Szczuka
On shelves
Share this Book
Need help?