logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Obłęd 1944 czy 2013 - Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk, Piotr Semka, Marek Gałęzowski, Bronisław Wildstein, Krzysztof Masłoń, Łukasz Warzecha, Andrzej Horubała, Zdzisław Krasnodębski, Piotr Zychowicz, Piotr Gursztyn
Obłęd 1944 czy 2013
Pewnego dnia, w połowie lipca przybiegł do mnie jeden z dziennikarzy tygodnika i powiedział, że do redakcji dzwonią czytelnicy wzburzeni książką Piotra Zychowicza Obłęd ’44.(…) Nie wierzę, pomyślałem, znam przecież Piotra, niemożliwe, żeby takie były intencje. Wszakże intencje to jedno, a słowa... show more
Pewnego dnia, w połowie lipca przybiegł do mnie jeden z dziennikarzy tygodnika i powiedział, że do redakcji dzwonią czytelnicy wzburzeni książką Piotra Zychowicza Obłęd ’44.(…) Nie wierzę, pomyślałem, znam przecież Piotra, niemożliwe, żeby takie były intencje. Wszakże intencje to jedno, a słowa to drugie.

Klęska militarna powstania nie ulega zaś wątpliwości. Dlatego trzeba badać jej źródła. Nie wolno racjonalizować błędów politycznych ich przyszłymi moralnymi czy metafizycznymi, pozytywnymi skutkami. Być może powstania nie dało się uniknąć. A być może jego ogłoszenie wynikało z nadmiernej wiary we własne siły i naiwności.

Taka dyskusja będzie trwać tak długo, jak długo polskość i Polska będzie czymś ważnym. Świadczy ona ostatecznie o dojrzałości i dorosłości narodu, uczy przecież politycznego myślenia. Taka dyskusja ma jedno ograniczenie: nie wolno kwestionować ofiary i podważać bohaterstwa powstańców. Z nich wszyscyśmy wyrośli. Pamiętając o tym zapraszam wszystkich do lektury tekstów na temat książki Zychowicza.  

źródło opisu: http://www.mwydawnictwo.pl/p/1053/obłęd
źródło okładki: http://www.mwydawnictwo.pl/content/images/thumbs/0...»
show less
Format: papier
ISBN: 9788375956665
Publisher: Wydawnictwo M
Pages no: 126
Edition language: Polski
Bookstores:
Books by Andrzej Horubała
Books by Marek Gałęzowski
Books by Piotr Gontarczyk
Books by Sławomir Cenckiewicz
Books by Piotr Semka
Books by Bronisław Wildstein
Books by Krzysztof Masłoń
Books by Łukasz Warzecha
Books by Zdzisław Krasnodębski
Books by Piotr Zychowicz
Books by Piotr Gursztyn
Share this Book
Need help?