Pogranicza kulturowe w Europie średniowiecznej. Słowianie i ich sąsiedzi
Idea zrealizowania międzynarodowego projektu promującego znaczenie kontaktów między różnorodnymi kulturami średniowiecznej Europy Środkowo-Wschodniej narodziła się w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk i Muzeum w Brodnicy. Tematyka publikacji realizowana w ramach Komisji...
show more
Idea zrealizowania międzynarodowego projektu promującego znaczenie kontaktów między różnorodnymi kulturami średniowiecznej Europy Środkowo-Wschodniej narodziła się w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk i Muzeum w Brodnicy.
Tematyka publikacji realizowana w ramach Komisji Badań Pograniczy przy Polskim Towarzystwie Historycznym dotyczyła szeroko rozumianych kontaktów między ludami Europy od V do XV wieku, obejmując tym samym tysiąclecie najważniejsze dla ukształtowania się oblicza naszego kontynentu. W sympozjum wzięli udział wybitni badacze ze Skandynawii, Czech, Niemiec i Polski. Punktem ciężkości obrad było zagadnienie pograniczy kulturowych obserwowane przez pryzmat wiedzy o historii Słowian zachodnich kontaktujących się z sąsiadami na obszarze strefy sąsiedztwa polsko-pruskiego (dziś północno-wschodnia część Polski: Warmia i Mazury, Mazowsze, Suwalszczyzna), polsko-ruskiego (dziś przygraniczne obszary Polski i Ukrainy) oraz zachodniosłowiańsko-germańskiego (północno-wschodnie Niemcy).
Zwrócono również uwagę na intensywne i ważne „sąsiedztwo” słowiańsko-skandynawskie poprzez Bałtyk. Nie zabrakło odniesienia do dziejów innych części kontynentu (Czechy, południowa Słowiańszczyzna).
Red. Kazimierz Grążawski, Marek Dulinicz
źródło opisu: IAE PAN
źródło okładki: IAE PAN
show less
Format: papier
ISBN:
9788389963383
Publish date: 2012 (data przybliżona)
Publisher: Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Pages no: 268
Edition language: Polski