Pruskie baby kamienne od dawna rozpalały wyobraźnią nie tylko naukowców. Te antropomorficzne rzeźby kamienne, przedstawiające groźnych mężczyzn, odgrywały bardzo ważną, choć do dziś niewyjaśnioną, rolę w systemie kulturowo-religijnym wczesnośredniowiecznych Prusów. Gdy pojawili się Krzyżacy,...
show more
Pruskie baby kamienne od dawna rozpalały wyobraźnią nie tylko naukowców. Te antropomorficzne rzeźby kamienne, przedstawiające groźnych mężczyzn, odgrywały bardzo ważną, choć do dziś niewyjaśnioną, rolę w systemie kulturowo-religijnym wczesnośredniowiecznych Prusów. Gdy pojawili się Krzyżacy, doskonale zdawali sobie sprawę z ciągle żywych przeżytków pogaństwa, także tych materialnych - wręcz kuriozalny jest zapis z 1401 r. o babie z Gałdowa-Jędrychowa, którą nazwano świętym kamieniem! Z biegiem wieków zapomniano o prawdziwym przeznaczeniu tajemniczych posągów, w których lud coraz częściej widział tylko skamieniałe postaci ludzi, ofiary przekleństw.
4 i 5 października 2007 r. w Węgorzewie zorganizowano konferencję naukową „Pruskie baby kamienne. Fenomen kulturowy czy europejska codzienność?". Konferencję zorganizowano przy współudziale Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Towarzystwa Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna" w Węgorzewie i Stowarzyszenia Miłośników Historii i Kultury Prusów „Pruthenia" w Olsztynie. Jej organizacja została też wsparta przez pana Krzysztofa Czaplickiego z Węgorzewa oraz państwa Annę i Leszka Rogińskich z Kału.
Owocem tego spotkania jest niniejszy tom, zawierający m.in. artykuły, których autorzy podejmują próby wyjaśnienia niektórych zagadnień związanych z pruskimi babami kamiennymi. Nie wyczerpuje to jednak podjętego tematu, raczej w pewnym stopniu porządkuje dotychczasowy stan wiedzy. Jak przekonuje ostatnio dokonane odkrycie nieznanej baby w obrębie wczesnośredniowiecznego założenia osadniczo-kultowego w Poganowie, nadal możemy się spodziewać kolejnych znalezisk i zatem nowych studiów związanych z tymi posągami. Czy były one fenomenem kulturowym czy też europejską codziennością? Jak się wydaje, były materialną emanacją regionalnej kultury i religii, która w wielu wariantach pojawiała się na przestrzeni dziejów w różnych zakątkach Europy i Azji.
źródło opisu: http://www.obn.olsztyn.pl/index1.php?id=wydawnictwa/index1&s=152
źródło okładki: http://www.obn.olsztyn.pl/index1.php?id=wydawnictwa/index1&s=152
show less