logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Proza podróżna - Joseph Roth, Małgorzata Łukasiewicz
Proza podróżna
by: (author) (translator)
4.50 10
Joseph Roth mieszkał i pracował w hotelach, które kochał i na które cierpiał. Widzę go w dworcowych poczekalniach, w pociągach, w melancholijnych pejzażach. Bagażowy pakuje na wózek całe jego życie. „Żółta poświata fotografii”. Powroty do czegoś, czego już nie ma, a może w ogóle nie było.... show more

Joseph Roth mieszkał i pracował w hotelach, które kochał i na które cierpiał. Widzę go w dworcowych poczekalniach, w pociągach, w melancholijnych pejzażach. Bagażowy pakuje na wózek całe jego życie.

„Żółta poświata fotografii”. Powroty do czegoś, czego już nie ma, a może w ogóle nie było. Fotograficzne atelier. Fotograf w czarnym garniturze. A może tylko grabarz o woskowej twarzy. Lalki, peruki, utracone piękno. Czasem widoki z okna. Niby nie dzieje się nic. Ktoś gra w domino. „Na trzecim piętrze mieszka gramofon. Żywe stworzenie, które wykrzykuje radość i smutek na podwórze”. Na ulicy ruch: pies, piłka, żebrak. Apatia kolejek miejskich. Szyny. Druty. Spowite dymem miasta. „Gorycz metropolii”. Porzucone zdjęcia. Uśmiech zatrzymany w biegu. Retusz umykającego czasu.

W tych felietonach-wierszach „autor żegluje po miejscach pozornie błahych, nic nieznaczących. I znaczących tyle, ile nasze życie i śmierć. Wie, że nie ma miejsc stałych. Jest zawsze jakaś podróż, czyjaś twarz, pan w „szarym flauszowym kapeluszu”, młody Fritz z matką, blondynka w oknie, aukcja berlińskiego panoptikum. „Wszystko się rozsypało”. Woskowe życie się stopiło” (Ewa Lipska).
show less
Format: hardcover
ISBN: 9788378662846
Publisher: Austeria
Pages no: 194
Edition language: Polski
Category:
Essays
Bookstores:
Community Reviews
Abdita
Abdita rated it
4.5 Joseph Roth - "Proza podróżna"
Książka cudownie pachnąca dawnym, nieobecnym już światem.A jednak wiele spostrzeżeń, myśli bardzo aktualnych.Można powiedzieć dzisiejsze przemyślenia, problemy w dawnej scenerii.Czy to dla nas, współczesnych pocieszające?
Books by Joseph Roth
Books by Małgorzata Łukasiewicz
On shelves
Share this Book
Need help?