„Smakosz wina palmowego" był pierwszym dziełem literackim Afrykanina napisanym po angielsku i opublikowanym w Anglii. Powieść ukazała się w roku 1952, roku uważanym dziś za datę narodzin współczesnej literatury afro-angielskiej. Specyficzna jest nie tylko pozycja społeczno-zawodowa Tutuoli —...
show more
„Smakosz wina palmowego" był pierwszym dziełem literackim Afrykanina napisanym po angielsku i opublikowanym w Anglii. Powieść ukazała się w roku 1952, roku uważanym dziś za datę narodzin współczesnej literatury afro-angielskiej.
Specyficzna jest nie tylko pozycja społeczno-zawodowa Tutuoli — pariasa wśród panów z elity — ale także cała jego twórczość, składająca się z sześciu powieści i wielu opowiadań. Jego utwory stoją na pograniczu epiki ludowej i nowoczesnej powieści. Tutuola wypełnia poważną luką w literaturze Nigerii, stanowi jedyne ogniwo łączące tradycyjną literaturę ustną z tym, co później wyszło spod pióra wykształconych literatów, piszących już „po europejsku".
Tutuola jest bodaj jedynym pisarzem afrykańskim, wśród piszących po angielsku, którego twórczość reprezentuje nurt fantastyczny. Tym bardziej zdumiewa fakt, że jego technikę narracyjną cechuje niezwykła precyzja i dokładność w sprawach dotyczących czasu, odległości, miary, wagi, objętości itp. Ten realizm, nacisk na szczegół, drobiazgowe opracowanie tła, jakby w myśl zasady indywidualizacji Locke'a, polegającej na usytuowaniu danej rzeczy w czasie, miejscu i przestrzeni, zgodne są z .założeniami nowożytnej powieści europejskiej. Czyżby więc Tutuola korzystał z dorobku literatury europejskiej? Przecież jej nie zna, prawie nic nie czytał. Odpowiedzi na to pytanie należy szukać zgoła gdzie indziej. To w jorub-skich baśniach i legendach oraz w całej literaturze ustnej istniała tendencja do konkretu, do ścisłości, wymierzalności..."
źródło opisu: Iskry, 1983
źródło okładki: Iskry, 1983
show less