Książka ukazała się po raz pierwszy w 1962 roku nakładem własnym Autora, bo nikt nie odważył się jej wydać. Książka jest jedną z najcenniejszych pozycji w twórczości Mackiewicza. Autor opisuje w niej przyczyny dla których na świecie rozprzestrzenia się komunizm. Lektura obowiązkowa dla każdego,...
show more
Książka ukazała się po raz pierwszy w 1962 roku nakładem własnym Autora, bo nikt nie odważył się jej wydać. Książka jest jedną z najcenniejszych pozycji w twórczości Mackiewicza. Autor opisuje w niej przyczyny dla których na świecie rozprzestrzenia się komunizm. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać źródła komunizmu i jego zła!
Wznowienie Zwycięstwa prowokacji, różniące się jednak od poprzednich wydań londyńskich, bowiem poszerzone przez wydawcę o uzupełnienia, które autor przygotował w 1981 roku, zamyślając kolejne wydanie książki i analizując materiał egzemplifikacyjny. Owe uzupełnienia Józefa Mackiewicza, poza zaprojektowaną przez autora funkcją ilustracji wywodu i rolą argumentacyjną, są dziś dla piszących o literaturze emigracyjnej czy o poglądach pisarza istotne o tyle, że nie pozwalają mieć wątpliwości co do negatywnych Mackiewiczowskich ocen elementów historii najnowszej tak istotnych, jak ruch „Solidarności” czy pontyfikat Jana Pawła II w sferze politycznych jego oddziaływań. Do chwili obecnej zdarzało się, że różnie spekulowano na temat stanowiska Mackiewicza w tych kwestiach — pojawiały się nawet próby dowodzenia, że pisarz spojrzałby inaczej (tzn. w zgodzie z powszechną w Polsce opinią) na bieg najnowszych zdarzeń, gdyby dane mu było np. prześledzić rozwój i zasięg oddziaływań papieża-Polaka. Spekulacje takie znajdowały rację bytu, gdyż „drażliwe” poglądy pisarza pozostawały ukryte w nie publikowanej korespondencji. Teraz, dzięki dołączeniu do Zwycięstwa... autorskich uzupełnień, sytuacja zmienia się zasadniczo, a sfera interpretacyjnych dowolności znacznie się zawęża. Wacław Lewandowski, Archiwum Emigracji. Studia, szkice, dokumenty.
źródło opisu: http://multibook.pl/470,jozef-mackiewicz-zwyciestw...(?)
źródło okładki: http://multibook.pl/470,jozef-mackiewicz-zwyciestw...»
show less