logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Biała gwardia - Michaił Bułhakow
Biała gwardia
by: (author)
3.75 20
Michaił Bułhakow nigdy nie zobaczył swojej książki wydrukowanej w ZSRR. W 1925 roku dwie części "Białej gwardii" ukazały się w czasopiśmie „Rosija”, które następnie zostało zamknięte, a jego redaktor naczelny wysłany za granicę i o wydaniu powieści nie mogło być mowy. Najpewniej dlatego, że... show more
Michaił Bułhakow nigdy nie zobaczył swojej książki wydrukowanej w ZSRR. W 1925 roku dwie części "Białej gwardii" ukazały się w czasopiśmie „Rosija”, które następnie zostało zamknięte, a jego redaktor naczelny wysłany za granicę i o wydaniu powieści nie mogło być mowy. Najpewniej dlatego, że Bułhakow pisał o ludziach prawych, szlachetnych, dla których coś znaczyły takie pojęcia, jak honor, przyzwoitość i wierność. To była jego rodzina, jego przyjaciele i na początku lat 20. wiedział już, co czeka i tych, którzy zostali w kraju, i tych, którym udało się uciec za granicę.

Na motywach „Białej gwardii” napisał sztukę „Dni Turbinów”. W ZSRR wolno było ją grać tylko w Moskwie i tylko w jednym teatrze. Ukazało się kilkaset recenzji, z czego tylko trzy pozytywne, pozostałe mniej więcej takiej treści: „nic nie mówię przeciwko autorowi sztuki Bułhakowowi, który czym był, tym pozostanie: nowoburżuazyjnym pomiotem, bryzgającym zatrutą, ale bezsilną śliną na klasę robotniczą i jej komunistyczne ideały”.

Jedna z najświetniejszych książek genialnego pisarza ukazała się w ZSRR po raz pierwszy w 1966 roku, 26 lat po Jego śmierci.  

źródło okładki: http://www.empik.com/biala-gwardia-michail-bulhakow,69327,ksiazka-p
show less
Format: papier
ISBN: 8373190686
Publisher: Muza
Pages no: 372
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Cygan
Cygan rated it
3.5 Cztery tomy
Wygląda na to, że książki dzielę i komentuję według tego co jest ich przedmiotem, albo ze względu na wspaniały język, jakim zostały napisane. I staram się unikać przykrych zaskoczeń – kiedy może się okazać, że nie znajdę w lekturze ani jednego, ani drugiego. A jeśli już się tak zdarzy, nie mam skrup...
Other editions (2)
Books by Michaił Bułhakow
On shelves
Share this Book
Need help?