logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty - Marek Bieńczyk
Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty
by: (author)
4.00 20
"Melancholio, Nimfo, skądżeś ty rodem?" - dociekał Słowacki i jego pytanie postawić można na nowo każdemu, kogo dotknęła, wszystkim bohaterom tej książki. Albrechtowi Dürerowi, posępnemu aniołowi o oczach jak świeżo wykopane studnie, który przedstawił jej najpiękniejszy wizerunek. Gérardowi de... show more
"Melancholio, Nimfo, skądżeś ty rodem?" - dociekał Słowacki i jego pytanie postawić można na nowo każdemu, kogo dotknęła, wszystkim bohaterom tej książki. Albrechtowi Dürerowi, posępnemu aniołowi o oczach jak świeżo wykopane studnie, który przedstawił jej najpiękniejszy wizerunek. Gérardowi de Nerval, twórcy najsłynniejszego sonetu o melancholii, lunatykowi, którego utrzymał powróz zawieszony nocą na paryskiej latarni. Antoniemu Malczewskiemu, jednemu z pierwszych zdobywców Mont-Blanc, magnetyzerowi kobiet, autorowi najsmutniejszej powieści poetyckiej w polskiej literaturze i najlepszego życiorysu, gdy ktoś chce mówić o klęsce. I Tobie, przechodniu, który idziesz ulicą, nie patrząc na ludzi, i w kałużach po porannym deszczu oglądasz swe zmącone oblicze. I wielu innym jeszcze.
show less
Format: hardcover
ISBN: 9788377996720
Publisher: Świat Książki
Pages no: 142
Edition language: Polski
Category:
Essays
Bookstores:
Community Reviews
Abdita
Abdita rated it
4.0 Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty
A jak już przeczytacie, bo warto, to na końcu czeka cudowne zakończenie. Melancholijno-winne zakończenie-zaproszenie. Dla tego akapitu warto przeczytać niełatwą w końcu, i na pewno nie tak pogodną całość.
Other editions (3)
Books by Marek Bieńczyk
On shelves
Share this Book
Need help?